Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: ul. Katedralna pełna meneli. Bo przenieśli komisariat policji

Beata Marciniak
Ulica Katedralna w centrum Częstochowy, godz. 15.00. Na chodniku przed jedną z kamienic leży pijany mężczyzna, obok stoi kilku innych, przyglądają się leżącemu koledze.

Przechodnie na kilometr omijają całe towarzystwo. Dalej idzie dwóch mężczyzn, już są po kilku głębszych. Zaczepiają wulgaryzmami przechodniów.

- Muszę się jeszcze napić. K... masz 5 złotych? - jeden z nich podchodzi do młodej kobiety i mówi bełkotliwym głosem.

Nastolatka idąca skrótem ze szkoły przy ul. Krakowskiej, zmierza w kierunku dworca kolejowego przy ul. Piłsudskiego, nie chcąc się narazić na wyzwiska także omija szerokim łukiem nietrzeźwych mężczyzn.

Ponad rok temu na Starym Mieście było spokojniej, dopóki był na ul. Strażackiej komisariat policji. Ten ze względu na fatalny stan budynku został przeniesiony dwa kilometry dalej, na ul. Kopernika. Urząd Miasta mówi, że Straż Miejska patroluje tutaj ulice z większą częstotliwością.

- Blisko tego rejonu usytuowana jest Komenda Straży Miejskiej, więc funkcjonariusze łatwiej i szybciej interweniują niż w dzielnicach peryferyjnych - wyjaśnia Łukasz Stacherczak z biura prasowego UM.

- Dodatkowym impulsem dla tej przestrzeni jest sąsiedztwo Galerii Jurajskiej. Stare Miasto słynie nie tylko ze złomiarzy, amatorów "ślepotki" i innych alkoholowych wynalazków, które można tu kupić już za 2 zł. Niestety monitoringu nie ma na takich ulicach jak np. Mała, gdzie już w południe strach się pokazywać, jeśli nie zna się miejscowych watażków.

- Ulica Katedralna jest nadzorowana całodobowo przez dwie kamery miejskiego monitorin-gu, które znajdują się na rogu ul. Katedralnej i Piłsudskiego oraz przy ul. Katedralnej obok budynku urzędu miasta. Wgląd w ul. Katedralną jest również z kamery usytuowanej na skrzyżowaniu ul. Strażackiej i Krakowskiej. Katedralna patrolowana jest w ciągu doby nawet kilkanaście razy - twierdzi Artur Kucharski ze Straży Miejskiej.

- Strażnicy podejmują tu najczęściej interwencje wobec osób spożywających alkohol w miejscach publicznych lub zakłócających spokój i porządek publiczny. W październiku interweniowali tu 66 razy.

Policja mówi, że nie wie, czy w ogóle wróci na ul. Strażacką. Bowiem chce oddać zabytkowy budynek w zarząd prezydentowi miasta. UM zapytał już wojewodę i konserwatora zabytków, czy może zbyć pałacyk. Ten drugi już się zgodził. - Po przeprowadzce komisariatu nie zmieniła się ilość patroli w tym rejonie - zapewnia nadkom. Janusz Jończyk z KWP w Katowicach. - Stan bezpieczeństwa nie uległ tutaj pogorszeniu.

Policjanci uciekli z rudery

Policjanci wyprowadzili się ze Starego Miasta w 2010 r. Pod starymi adresami pozostali jednak mieszkańcy. Nie mają gdzie się przeprowadzić.
W komisariacie przy ul. Strażackiej grasowały myszy, przez dziurawy dach woda lała się mundurowym na głowy. Ściany porastał grzyb, sterczały z nich kable elektryczne zagrażające bezpieczeństwu.

11,5 mln zł miało w 2009 r. trafić z MSWiA do Częstochowy, m.in. na kapitalny remont "czwórki". KWP wydała je jednak na nową siedzibę KMP w Katowicach.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto