Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka do Cieszyna? Wpadnij na smażony ser w czeskiej części miasta

Witold Kożdoń
Spacer po Czeskim Cieszynie można zacząć od kawiarni Noiva.
Spacer po Czeskim Cieszynie można zacząć od kawiarni Noiva. fot Witold Kożdoń
Będąc w Cieszynie warto wyskoczyć za Olzę. Czeski Cieszyn zaskakuje niepowtarzalnym klimatem.

Przez wieki Czeski Cieszyn był po prostu częścią Cieszyna. Samodzielnym miastem stał się w lipcu 1920 roku, kiedy to na mocy postanowień konferencji w Spa w sprawie podziału Śląska Cieszyńskiego, historyczne centrum miasta przypadło Polsce, natomiast położoną na lewym brzegu Olzy przemysłową część wraz z dworcem kolejowym otrzymała Czechosłowacja.

Dzisiaj chlubą miasta i przedmiotem zazdrości licznych miejscowości i miast w Republice Czeskiej jest stojący przy rynku, pochodzący z 1928 r., ratusz. Poza tym miasto nad Olzą nie ma wielu budowli, którymi mogłoby się chwalić.

Najsławniejszym obywatelem Czeskiego Cieszyna ostatnich dziesięcioleci jest Jaromir Nohavica, kompozytor, muzyk, piosenkarz i może także filozof. W mieście nad Olzą działa też teatr, który jako jedyny w Czechach posiada dwie sceny - czeską i polską. Największa lokalna atrakcja turystyczna znajduje się jednak w oddalonej od centrum o 3,5 km części. Podoborz, tamtejszy Archeopark, jest kopią słowiańskiego grodziska z VIII-XI w.

Wycieczkę po Czeskim Cieszynie warto zacząć od wstąpienia do kawiarni Noiva tuż przy granicznym moście Przyjaźni. Przed wojną było to ulubione miejsce przemytników, natomiast dzisiaj Noiva jest kawiarnią i czytelnią, w której można przejrzeć czeskie i polskie czasopisma, a także posłuchać dobrej muzyki.

Idąc dalej prowadzącą od mostu Przyjaźni ulicą Główną (Hlavni) warto zajrzeć do Miejskiej Informacji Turystycznej. Stamtąd możemy ruszyć na rynek, ale ja proponuję spacer w przeciwnym kierunku, do parku Masaryka. Znajduje się tam neogotycki kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusowego, wybudowany w 1894 r. Tuż obok stoi klasycystyczny pałacyk z 1816 r. Warto jednak zajrzeć też do znajdującej się po drugiej stronie parku restauracji Saska Kępa, której właściciel warzy własne piwo. A jak piwo, to i żelazny punkt menu, czyli smażony ser z sosem tatarskim i frytkami. Danie to nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak po czeskiej stronie Olzy.


Planując wypad za Olzę pamiętajmy o kilku sprawach.

W Czechach musimy mieć przy sobie paszport albo dowód osobisty. Jadąc zaś do Czeskiego Cieszyna drogą ekspresową S1 z Bielska-Białej, pamiętajmy, że ekspresówka jest bezpłatna tyko do pierwszego ronda za granicznym mostem na Olzie. Tam też należy skręcić do centrum miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto