Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Guido współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach

Justyna Toros
Arkadiusz Gola
Już od tego semestru studenci gospodarki turystycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach będą mieli praktyki w zabytkowej kopalni Guido. A naukowcy z katowickiej uczelni pomogą pracownikom poprzemysłowej zabrzańskiej perełki w dokumentowaniu innych zabytków techniki.

Kopalnia Guido i katowicka uczelnia nawiązały bowiem współpracę. Wczoraj, w komorze kompresorów Guido, na poziomie 320 metrów, władze Zabrza i uczelni podpisały list intencyjny w tej sprawie.

- To pierwsza tego typu umowa kopalni i ma dla nas szczególne znaczenie - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. - Chcemy się profesjonalizować i potrzebujemy do tego doradztwa naukowego, które otrzymamy dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym - mówi Szewczyk.

List precyzyjnie określa zasady współpracy obu instytucji. Zakłada promocję turystyki industrialnej, a także kształcenie studentów w zakresie turystyki poprzemysłowej. Placówki będą ponadto współpracowały przy dokumentowaniu zabytków techniki.

Przypomnijmy, że to przy kopalni Guido, od blisko czterech lat, z powodzeniem działa Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.

To pierwsza taka instytucja w Polsce i na świecie, badająca światowe poprzemysłowe dziedzictwo. Nikt nigdy wcześniej zabytków techniki nie liczył i tak dokładnie nie opracował.

- Umowa z kopalnią zapewnia naszym studentom staże i praktyki - podkreśla prof. Jan Pyka, rektor UE.

- Zaś pracownicy naukowi będą mogli prowadzić na terenie kopalni prace badawcze - mówi prof. Pyka. Kopalnia będzie miała dostęp do wyników badań na temat ruchu turystycznego i rozwoju tego zjawiska. To ważne, bo Zabrze słynie z turystyki poprze-mysłowej.

- Dzięki umowie kopalnia może skorzystać z najlepszych praktyk i rozwijać swoją działalność. Na tym nam zależy - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Świat jest pełen zabytków techniki wartych zobaczenia

Rozmowa z Dariuszem Walerjańskim z kopalni Guido w Zabrzu

Dlaczego powstała wyszukiwarka zabytków techniki?
Chcieliśmy zachęcić do poznawania dziedzictwa techniki w skali światowej. Opowiada ona o obiektach przemysłowych dostępnych do zwiedzania, a nie tylko o zabytkach.

Strona cieszy się dużą popularnością, uświadamia, że cały świat jest pełen miejsc poprzemysłowych wartych zwiedzania. Mamy sukcesy, bo na naszą wyszukiwarkę powołuje się prasa zagraniczna.

Ile obiektów jest już w rejestrze?
Mamy już wpisanych 550 zabytków, w przygotowaniu znajduje się kolejnych 150. W najbliższym czasie chcemy też, aby strona była dostępna w wersji angielskiej.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto