Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekstraklasa walczy z rasizmem

Remigiusz Szurek
Ekstraklasa.net
Ekstraklasy SA i podległe jej kluby włączają się do apelu UEFA oraz PZPN z prośbą do kibiców o aktywne włączenie się w działania mające na celu ukrócić rasizm w Polsce. A jest z czym walczyć.

Akcję rozpoczęła organizacja FARE (Football Against Racism in Europe). W komunikacie czytamy: "Areny sportowe na świecie nie powinny być postrzegane jako miejsca niebezpieczne, pełne agresji, przemocy i nienawiści. Rasistowskie i antysemickie przyśpiewki szkodzą wizerunkowi futbolu. (...) Wykopmy Rasizm ze Stadionów" - głosi na swojej oficjalnej witrynie Ekstraklasa SA.

Problem jest i należy się z nim zmierzyć
Rozgrywki piłkarskie w Polsce są coraz bardziej atrakcyjne. Nowe stadiony, większe bezpieczeństwo, dobra organizacja - ogólnie ładna otoczka. Wspomniane czynniki sprawiają, że Polska już wkrótce nie będzie musiała się wstydzić swojej ligi. Jest jednak problem, z którego rozwiązaniem nie jest już tak łatwo, jak z wyburzeniem starego i budową nowego obiektu. Chodzi o rasizm.

Przykłady z przeszłości
Sezon 2007/2008: Senegalczyk Pape Samba Ba jeszcze jako piłkarz Odry Opole zastanawiał się nad opuszczeniem naszego kraju, ze względu na obraźliwe okrzyki kierowane w jego kierunku. Miało to miejsce podczas meczu rozgrywanego w Katowicach. - Zastanawiam się czy nie wyjechać z Polski. Słyszę, małpa, czarnuch, albo buczenie. W przeszłości grałem w Azerbejdżanie, tam do takich zdarzeń rasistowskich nie dochodziło - denerwował się czarnoskóry obrońca.

Zawodnik sfaulował piłkarza gospodarzy, za co zobaczył żółtą kartkę. Dyskutował z arbitrem i wtedy usłyszał odgłosy małpy. Samba Ba w odpowiedzi na rasistowskie okrzyki miejscowych "kiboli" odpowiedział gestem Kozakiewicza. Otrzymał czerwoną kartkę i został zawieszony na dwa mecze. Zawodnik tak tłumaczył swoje zachowanie:
- Doskonale słyszałem kibiców, bardzo mnie to zdenerwowało i nie wytrzymałem, chyba nikt nie wytrzymałby na moim miejscu. Sędzia widział całą sytuację i dobrze wiedział co mnie sprowokowało, a jednak podjął taką decyzję - stwierdził piłkarz.

Sezon 2008/2009: Carlo Costly, napastnik reprezentacji Hondurasu, oraz GKS- u Bełchatów także zarzucił polskim "kibolom" rasistowskie okrzyki w jego kierunku. Piłkarz również nosił się z zamiarem opuszczenia Polski.

Sezony 2007/2008 oraz 2008/2009: Tym razem ofiarami zostali Nigeryjczycy Benjamin Imeh ze Śląska Wrocław i Martins Ekwueme z Legii. Pierwszy z nich obrażany we Wrocławiu przez swoich własnych kibiców po prostu się... rozpłakał. Drugiego rasizm dopadł wtedy gdy przybijał "piątkę" z sympatykami swojego klubu. Ekwueme wraz z innymi piłkarzami po meczu Legii z ŁKS Łódź dziękował kibicom za doping. W pewnej chwili czarnoskóry zawodnik został opluty przez jednego z kiboli.

Znanych jest również wiele innych przypadków dyskryminacji rasowej na naszych ligowych boiskach. Znany kolumbijski obrońca (dziś grający w Lechu) nie został kapitanem swojego ówczesnego klubu, ponoć tylko dlatego, że nie dość, że był obcokrajowcem, to jeszcze o czarnym kolorze skóry. Prezes tego klubu zapytany o całą sytuację miał odpowiedzieć: "on chyba oszalał, skoro opowiada takie historie".

Jak jest dzisiaj?
Rasizm w naszym kraju wciąż istnieje. W lipcu w Gdańsku pseudokibice Lechii nie chcieli w swoim składzie Brazylijczyka Deleu. Dali temu wyraz w postaci chamskich okrzyków: "J… Murzyna, Lechia to biała drużyna" albo "Kafar to kpina, szybko zmieniaj Murzyna". Wydawali także odgłosy małp. Wstyd i niesmak tym większy, że Lechia grała wtedy sparing w Wilnie. Karygodne postępowanie potwierdził Błażej Jenek, dyrektor klubu z Gdańska.

Póki co Lechia, mająca w składzie kilku innych czarnoskórych piłkarzy, na swoich sympatyków nie narzeka. Być może występek niewielkiej wtedy grupy pseudo-fanów ukrócili prawdziwi kibice Lechii? To właśnie kibice, a nie tylko akcje mające na celu walkę z rasizmem, powinni tępić takie zachowania w zarodku. Mowa o piłce w Polsce i na świecie, gdzie równie często dochodzi do podobnych wybryków. Wykopmy więc wszyscy razem rasizm ze stadionów!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto