Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie bank żubrzych genów

Sylwia Plucińska
Jankowickie żubry
Jankowickie żubry Krzysztof Grucka
Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Nadleśnictwo Kobiór, Nadleśnictwo Niepołomice i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie to główni partnerzy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w realizacji projektu "Ochrona ex situ oraz in situ żubra w Polsce". Projekt, którego realizacja przewidziana jest do roku 2010, finansowany będzie ze środków programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz NFOŚ.

Celem tego projektu jest opieka nad żubrami w zamkniętych ośrodkach hodowlanych, jakie znajdują się m.in. w Pszczynie-Jankowicach, Niepołomicach i Gołuchowie. Planowana jest także budowa nowej zagrody w woj. zielonogórskim.
Na co zostaną wydane pieniądze?
- Głównie na zachowanie dobrostanu zwierząt, czyli inwestycje, remonty i karmę dla zwierząt. W naszym Żubrowisku planujemy np. poprawienie składu runa na łąkach i zagospodarowanie lasu w rezerwacie. Mimo że w naszych warunkach żubry są dokarmiane, las ma im zapewnić spokój i bazę żerową, a więc musi być bogaty - mówi nadleśniczy z Kobióra Piotr Tetla.
Doktor Mieczysław Hławiczka z Pszczyny, który bierze bardzo aktywny udział w pracach Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, podkreśla duże znaczenie stałego monitorowania stanu zdrowia żubrów, które sprawdza się także m.in. pod względem pasożytów.
Z pieniędzy przeznaczonych na projekt zakupione zostaną także strzykawki do biopsji, przy pomocy których będzie można pobierać próbki sierści czy skóry żubrów bez konieczności ich usypiania.
- W rezerwacie jankowickim jest to o tyle ułatwione, że mamy tu kilka zagród, do których można przeganiać zwierzęta i dostęp do nich jest łatwiejszy. Dużo trudniej będzie pobrać materiał od np. od żubrów białowieskich. A zamysł jest taki, żeby pozyskać próbki od wszystkich osobników żyjących w Polsce. Próbki te mają posłużyć do stworzenia banku genetycznego naszych żubrów - mówi Mieczysław Hławiczka. Podobnie jak każdy żubr ma dziś swoją metrykę w Księdze Rodowodowej, dla wszystkich założone zostaną metryczki genetyczne. Baza ta pomoże naukowcom we właściwym kojarzeniu żubrzych par. W planach jest także stworzenie banku nasienia żubrów. Byłby to pierwszy na świecie bank żubrzych genów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto