Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia. Sprawdź, gdzie palenie "pod chmurką" grozi mandatem

Beata Sypuła
Ustawodawca dokładnie wytyczył obszar, na jakim zlokalizowany jest przystanek
Ustawodawca dokładnie wytyczył obszar, na jakim zlokalizowany jest przystanek infografika: Marek Michalski
1 Amfiteatr. Nie będzie można palić na świeżym powietrzu w takim miejscu, choćby nawet amfiteatr nie miał nawet prowizorycznego dachu. Całkowity zakaz palenia ustawa wprowadziła bowiem "w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego", a za taki uważa się amfiteatr.

2 Auto. Będzie można zapalić we własnym pojeździe. Pracodawca może jednak zakazać palenia w samochodzie służbowym.

3 Autobus, tramwaj. "W środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych" panuje całkowity zakaz palenia.

4 Chodnik. Nie ma zakazu palenia na nim, jednak pod warunkiem, że na chodniku nie został właśnie wydzielony teren przystanku komunikacji publicznej. Tam obowiązuje zakaz.

5 Centrum handlowe. W jego pomieszczeniach - jako "dostępnych do użytku publicznego" - obowiązuje zakaz palenia. Jednak pracownicy i klienci mogą wyjść poza teren budynku i zapalić na zewnątrz. Jeśli jednak właściciel lub zarządzający ustanowi tam zakaz, jego złamanie może się skończyć interwencją ochrony obiektu i nakazem zgaszenia papierosa. Z kolei usytuowane w centrum handlowym bary i restauracje podlegają takim samym przepisom, jak mieszczące się w innych budynkach: mniejsze niż 10 m kw. objęte są zakazem, w większych właściciel może wydzielić osobną, szczelną salę dla palących.

6 Dworzec. Podróżny będzie mógł palić tylko w przystosowanej do tego palarni. Może być ona bowiem tworzona "w obiektach służących obsłudze podróżnych".

7 Firmowy teren. O ile nie można w miejscu pracy palić w innym pomieszczeniu niż palarnia - a pracodawca może, ale nie musi już jej urządzić - to inaczej ma się sprawa z terenem wokół budynków firmowych. Ustawa antytytoniowa nie przewiduje zakazu palenia na terenie zakładu, ale poza jego pomieszczeniami.

8 Park. Niedozwolone jest palenie wyłącznie w miejscach, które przeznaczone są do zabaw dzieci, a także "w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego" - gdyby takie w parku się znajdowały, a także w usytuowanych tam lokalach gastronomiczno-rozrywkowych lub pomieszczeniach obiektów sportowych. Warto o tym pamiętać odwiedzając choćby park w Pszczynie lub w Chorzowie.

9 Parking. Usytuowany w dowolnym miejscu nie jest objęty zakazem palenia.

10 Pętla tramwajowa lub autobusowa. W tym miejscu - na końcowym przystanku danej linii - kierowcom pasażerskich pojazdów nie wolno palić w ich wnętrzu. Muszą wyjść na zewnątrz. Uwaga! Jeśli będzie to zarazem przystanek - kierowców obowiązuje zakaz palenia na nim, podobnie jak pasażerów.

11 Plac zabaw. Zakaz palenia tytoniu wprowadzono także "w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci". Oznacza to wszelkie ogródki jordanowskie, wydzielone miejsca z piaskownicami, zjeżdżalniami itp.

12 Plaża. Nadal będzie można palić nad wodą, ale pewne miejsca będą objęte zakazem: małe obiekty gastronomiczne, place zabaw dla dzieci itp.

13 Pociąg. Jako że "w środkach pasażerskiego transportu publicznego" wprowadzono całkowity zakaz palenia, ze składów wycofano już wagony dla palących. O zakazie PKP przypomina w różnej formie: poprzez ogłoszenia przy kasach, komunikaty wygłaszane przez megafony, na ekranach plazmowych przy dworcach.

14 Przystanek. Ten teren obejmuje całkowity zakaz palenia. Zgodnie z ustawą, nie wolno tego robić pod groźbą kary "na przystankach komunikacji publicznej" (patrz poniżej, jaki to obszar). Dotyczy to przystanków metra, tramwaju, autobusu, trolejbusu, peronów kolejowych.

15 Stadion. Choć wiele takich obiektów znajduje się na świeżym powietrzu, to jednak ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych przewiduje zakaz palenia na stadionach, czyli "w pomieszczeniach obiektów sportowych".

16 Teatr. Czy można w przerwie między aktami spektaklu zejść do wydzielonej przez dyrekcję palarni? Ustawa nie przewiduje jej tworzenia w takich placówkach. Jedynym sposobem jest opuszczenie budynku i palenie na zewnątrz. To nie jest zakazane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz palenia. Sprawdź, gdzie palenie "pod chmurką" grozi mandatem - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto