18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia w Zabrzu. Podziemne przejście od wejścia przy ul. Miarki do Kopalni Luiza już wydrążone

MAO, fot. arch. ZKWK Guido
Zabytkowy chodnik z pierwszej połowy XIX wieku będzie jedną z największych atrakcji udrażnianej w Zabrzu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Robotnicy dostali się do niego odkopując szyb Wyzwolenie na terenie dawnej kopalni Zabrze.

Chodnik znajduje się na pokładzie 510. Górnicy-ratownicy pracujący przy udrażnianiu szybu oraz dyrektor kopalni Guido opowiedzieli nam o tym unikatowym na skalę światową odkryciu.

Chodnik powstał prawdopodobnie ok. 1820 roku. Ma ok. 800 metrów długości. Aby go zobaczyć, trzeba zejść najpierw 36 metrów pod ziemię, gdzie znajduje się tzw. podszybie. W przyszłości turyści będą zjeżdżali z szybu Carnall na terenie skansenu Królowa Luiza oszkloną windą w głąb ziemi. Chodnik robi niesamowite wrażenie. Aż trudno uwierzyć, że przetrwał w niezłym stanie blisko 200 lat.

- Chodnik sam w sobie jest wielką atrakcją, bo jest unikatowy i w całości wykonany z węgla. Chcemy go wyeksponować - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor zabytkowej kopalni Guido, który nadzoruje tę inwestycję. - Dlatego będziemy chcieli maksymalnie oddać jego naturalny charakter, wykonać drewnianą obudowę oraz wybudować cztery komory z ekspozycjami - podkreśla Szewczyk.

Dlatego też, mimo wcześniejszych zapowiedzi, w sztol-ni nie będzie kolejki podwieszanej. Została skreślona z listy podziemnych atrakcji w sztolni. - Aby ją zamontować, musielibyśmy zrezygnować z drewnianej obudowy chodnika, a tego nie chcemy robić - zaznacza Szewczyk.

Jak dodaje, turyści odwiedzający Zabrze zbyt wiele nie stracą, ponieważ kolejką podwieszaną mają jeździć jeszcze w tym roku w kopalni Guido, a dokładniej na poziomie 320 metrów. - To idealne miejsce na taką atrakcję - uważa Szewczyk. W sztolni dziedzicznej w Zabrzu, która będzie miała 2,5 km długości, turyści popłyną za to łodziami w podziemnym porcie, przejadą kolejką spągową, zobaczą projekcje filmowe w podziemiach. Zaś w obiektach na powierzchni zwiedzą interaktywną Dolinę Węgla i park naukowy. Takich atrakcji w okolicy nie ma, więc miejsce na pewno będzie popularne.

Pierwsi turyści mają zwiedzić Zabrze korzystając z 10 podziemnych szlaków w sztolni w 2013 roku. Jej uruchomienie będzie kosztowało około 69 milionów złotych, z czego 41,5 miliona to dofinansowanie unijne.

Codziennie nowe informacje z Zabrza. Zapisz się do newslettera "Zabrze"!
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto