1 liga. Piast Gliwice - Polonia Bytom 3:1 [ZDJĘCIA]. Derby dla Piasta!

Bartosz Szura, ivan, FOTO: Arkadiusz Gola
Piast Gliwice pokonał w derbowym pojedynku Polonię Bytom 3:1. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie meczu.

Ostatni w tym roku mecz przy Okrzei elektryzował kibiców przez cały tydzień. Mobilizacja przyniosła efekt w niedzielny wieczór, ponieważ stadion wypełnił się po brzegi. Do meczu ze znajdującą się w strefie spadkowej Polonią podopieczni Marcina Brosza przystąpili znając już wyniki innych spotkań i wiedzieli, że aby nie stracić kontaktu z czołówką muszą wygrać to derbowe spotkanie.

Jakub Świerczok: Zabrakło nam koncentracji

Pierwsza połowa jednak nie zapowiadała szczęśliwego finału. Co prawda przewagę posiadali miejscowi, ale nie potrafił ani Podgórski ani Kędziora przebić się przez mur obronny miejscowych. W drużynie gości pozostawiony na desancie Jakub Świerczok raz po raz siał zamieszanie w szeregach obronnych Piasta.

W 23. minucie wydawało się, że dalsza część spotkania będzie dla gospodarzy formalnością. Sędzia z Żywca pokazał bowiem drugą żółtą kartkę pomocnikowi z Bytomia i ukarany nią Błażej Vascak musiał opuścić murawę.

Od tego momentu jednak gra wiele się nie zmieniła. Piast próbował, szarpał, ale niewiele z tego wynikało. Pierwsza część meczu zakończyła się więc wynikiem bezbramkowym.

Na drugie 45 minut trener Brosz postanowił wpuścić dwóch nowych piłkarzy - jak okazało się niespełna godzinę później, jeden z nich - Adrian Świątek został bohaterem Piasta. Ale nim do tego doszło w 57. minucie Jakub Świerczok po podaniu Mąki pokonał Trelę i wydawało się, że znów czekać będzie kibiców dreszczowiec.

Świątek: Gole dedykuję moim bliskim

Na szczęście dla Piasta obudził się Świątek, który dwukrotnie, w 62. oraz 85. minucie pokonał bramkarza Polonii, wprowadzając w euforię stadion. W międzyczasie Ruben Jurado także zaliczył swoje trafienie, po zagraniu Cicmana, co zupełnie już załamało gości.

Gra w osłabieniu przez prawie 70 minut nie mogła wróżyć gościom sukcesu. Jednak trzeba zaznaczyć, że gospodarze także nie zagrali pięknego meczu i na wiosnę przed drużyną Brosza dużo pracy, aby włączyć się do walki o awans.

Piast Gliwice 3:1 Polonia Bytom (0:0)

0:1 Jakub Świerczok 56'
1:1 Adrian Świątek 62'
2:1 Ruben Jurado 69'
3:1 Adrian Świątek 86'

Polecamy: Nasze stadiony są sprzed wojny! Zobacz naszych staruszków

Piast: Dariusz Trela - Gediminas Paulauskas, Adrian Klepczyński, Łukasz Krzycki, Jan Buryán (46. Adrian Świątek) - Pavol Cicman, Mateusz Matras,Rudolf Urban, Rafał Pietrzak (67. Patryk Nalepa), Tomasz Podgórski - Wojciech Kędziora (46. Rubén Jurado).

Polonia: Juraj Baláž - Adrian Chomiuk, Piotr Kulpaka, Lukáš Killar (45. Łukasz Matusiak), Krzysztof Michalak - Blažej Vaščák, Dariusz Góral (89. Adrian Pietrowski), Paweł Alancewicz, Jakub Świerczok, Daniel Mąka - Jean Paulista (57. Maksym Pokotyluk).

Żółte kartki: Buryán - Vaščák, Świerczok. Czerwona kartka: Blažej Vaščák (23. minuta, Polonia).

Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec).