MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pilne! Żółty szlak na Babią Górę, tzw. Akademicka Perć, zamknięty do odwołania

JAK
Akademicka Perć to najtrudniejszy, ale także najpopularniejszy wśród turystów szlak prowadzący na Babią Górę
Akademicka Perć to najtrudniejszy, ale także najpopularniejszy wśród turystów szlak prowadzący na Babią Górę
Najtrudniejszy, ale także jeden z ulubionych przez turystów szlaków prowadzących na Babią Górę, czyli tzw. Akademicka Perć, został zamknięty. Poinformował o tym dzisiaj, 9 maja, Babiogórski Park Narodowy. Nie wiadomo, jak długo szlak będzie nieczynny. Do tej pory żółty szlak na Diablaka był zamykany głównie z powodu zagrożenia lawinowego.

- Uwaga! Z uwagi na osuwy skalne i zalegającą w żlebach pokrywę śnieżną, szlak żółty „Akademicka Perć”, jest zamknięty do odwołania - poinformował dzisiaj Babiogórski Park Narodowy.

Akademicka Perć wyzwaniem dla turystów

Akademicka Perć to najtrudniejszy, ale także najpopularniejszy wśród turystów szlak prowadzący na Babią Górę, najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, liczący 1724 metrów nad poziom morza. Oznaczony jest kolorem żółtym. Prowadzi ze Skrętu Ratowników, leżącego na Górnym Płaju w niewielkiej odległości od schroniska na Markowych Szczawinach, na szczyt Babiej Góry zwany Diablakiem. Mimo niewielkiej długości jest jednym z najciekawszych i najtrudniejszych w polskich Beskidach. Wyznakowany został 11 czerwca 1925 roku przez Władysława Midowicza.

- Szlak przebiega przez Babiogórski Park Narodowy. Podchodzi on na szczyt Babiej Góry od najbardziej stromej – północnej strony. Aby ułatwić poruszanie się tym szlakiem turystów zamontowano na nim w miejscu o największych trudnościach łańcuchy i klamry, co czyni go de facto jedynym takim szlakiem w Beskidach. Szlak jest zamykany zimą ze względu na zagrożenie lawinowe - podkreślają w „Beskid Żywiecki: przewodnik: Stanisław Figiel i Piotr Krzywda.

Najtrudniejszym miejscem na szlaku jest ośmiometrowej wysokości pionowa ściana o nazwie Czarny Dziób, na którą trzeba się wspiąć. Przejście to jest zabezpieczone łańcuchem i sześcioma klamrami. Znajduje się na wysokości około 1540 metrów nad poziomem morza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto