MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skończyły się unijne pieniądze na dofinansowanie projektów rewitalizacji w miastach woj. śląskiego

Joanna Oreł
Rewitalizacja Kaufhausu powiodła się w pierwszym etapie
Rewitalizacja Kaufhausu powiodła się w pierwszym etapie FOT. Mikołaj Suchan
Od kilku lat w miastach województwa śląskiego panuje boom na rewitalizację nie tylko obiektów, ale osiedli i dzielnic. Niestety część tych projektów trafia do szuflady.

Skończyły się unijne pieniądze na dofinansowanie projektów rewitalizacji w miastach woj. śląskiego

W Rudzie Śląskiej od 5 lat na realizację czeka koncepcja rewitalizacji plant w dzielnicy Kochłowice, a w 2011 roku dołączył do tej listy Orzegów. Powód? Unijne pieniądze na projekty i programy rewitalizacji w Śląskiem już się wyczerpały, więc miasta muszą sobie radzić na własną rękę.

Tym drugim projektem miasto żyło przez cały rok. Mieszkańcy Orzegowa mieli nadzieję, że dzielnica, która niegdyś była perełką Rudy Śląskiej, w końcu odzyska swój dawny blask. Okazało się jednak, że nie nastąpi to szybko. Problemem jest m.in. przekazanie budynków przez Bytomską Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Ponadto jednak zaważyły względy finansowe.

- Chcielibyśmy do tego wykorzystać środki z funduszu unijnego Jessica, ale musimy to przemyśleć, gdyż jest to fundusz pożyczkowy - twierdzi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska.

Bo, jak się okazuje, miasta Śląskiego wykorzystały już unijną pulę na dofinansowanie rewitalizacji, która została przewidziana na lata 2007-2013.

- Wszystkie środki w ramach naborów projektów kluczowych i programów rozwoju subregionów oraz konkursów zostały przyznane - mówi Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego i potwierdza plany władz Rudy Śląskiej: - Na dziś jedyną możliwością otrzymania wsparcia jest wykorzystanie instrumentu Jessica, który nie jest środkiem dotacyjnym, lecz preferencyjnie oprocentowaną pożyczką.

Jeżeli więc miasta chcą się rewitalizować, a nie mają na to pieniędzy, to muszą się zadłużać. Paradoksalnie jest to jednak duża szansa dla samorządów, bo jak tłumaczy Marzyńska:

- Oprocentowanie można jeszcze dodatkowo obniżyć, jeśli dany projekt rewitalizacyjny, oprócz spodziewanych zysków, będzie wprowadzał jeszcze działania powodujące rozwój społeczny.

Nie ma się też co dziwić, że na rewitalizację nie ma już unijnych pieniędzy, bo województwo śląskie przeznaczyło największą kwotę na ten cel. Nie były to jednak pieniądze wyrzucone w błoto. M.in. w Rudzie Śląskiej udał się pierwszy etap rewitalizacji osiedla Kaufhaus.

Natomiast władze Ornontowic otrzymały nagrodę marszałka w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Województwa Śląskiego za odnowienie parku gminnego, a w Siemianowicach Śląskich w tym roku ma zakończyć się budowa Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa.

Dodajmy, że na rewitalizację wydaliśmy więcej niż w województwie mazowieckim. Natomiast w podlaskim nie przeznaczono na to ani złotówki.

7
projektów, w zakresie rewitalizacji, stworzono w Rudzie Śląskiej, w Katowicach i Bytomiu - 9, Gliwicach - 8, a w Chorzowie - 6


*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto