Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci upamiętnili rocznicę marszów śmierci więźniów Auschwitz. Wspierała ich macierzysta uczelnia

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Upamiętniono ewakuację do innych obozów w Rzeszy około 56 tys. więźniów z KL Auschwitz i jego podobozów
Upamiętniono ewakuację do innych obozów w Rzeszy około 56 tys. więźniów z KL Auschwitz i jego podobozów Anna Kaczmarz / Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne
Ośmioro studentów i pracowników Akademii WSB wyruszyło w nocy pieszo w 60-km trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Organizatorka wydarzenia Wiktoria Kolano powiedziała, że uczestnicy chcą oddać cześć ofiarom marszu śmierci więźniów Auschwitz.

Spis treści

Marsz ku czci więźniów Auschwitz

79 lat temu, gdy do Oświęcimia zbliżała się Armia Czerwona, Niemcy ewakuowali do innych obozów w Rzeszy około 56 tys. więźniów z KL Auschwitz i jego podobozów.

– Myśl o tym, że są ludzie, zwłaszcza ci najmłodsi uczestnicy naszego marszu pamięci, dla których edukacja historyczna i kultywowanie pamięci historycznej są tak ważne, napełnia mnie optymizmem i oddala emocje takie jak strach. (…) To na naszych barkach spoczywa pamięć i szerzenie prawdy o tych tragicznych wydarzeniach – powiedziała Wiktoria Kolano, która jest pracownikiem naukowo-badawczym w Akademii WSB.

Jak dodała, piechurzy wyruszyli w trasę około godziny 1. w nocy, po złożeniu kwiatów przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz.

– Pierwszym przystankiem na trasie był cmentarz w Brzeszczach. Znajduje się na nim zbiorowa mogiła tych, którzy zginęli z wycieńczenia bądź od kul esesmanów podczas ewakuacji obozu przez Niemców – powiedziała Kolano. W Brzeszczach pochowano 18 więźniów prowadzonych w marszu śmierci.

Piechurzy dotrą do Wodzisławia Śląskiego po około 14-15 godzinach. Końcowym etapem będzie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na tamtejszym dworcu kolejowym. To na tej stacji więźniów wpychano do towarowych wagonów i przewożono na teren III Rzeszy.

Uczestników marszu wspiera ich macierzysta uczelnia, która wyekwipowała piechurów między innymi w ciepłe kurtki i elementy odblaskowe. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Upamiętnienie ludzi ginących w obozach śmierci

Wiktoria Kolano organizuje również rajdy rowerowe w rocznicę pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, która przypada 14 czerwca. Pokonują wówczas 170-km trasę z Tarnowa do Oświęcimia. Pomysł wypłynął od niej i profesora akademii Roberta Sochy, z którym powołała Akademickie Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Działa ono przy związanym z Muzeum Auschwitz – Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Niemcy między 17 a 21 stycznia 1945 r. w określanych później mianem Marszów Śmierci wyprowadzili z Auschwitz i podobozów około 56 tys. więźniów, których skierowali głównie do obozów w Rzeszy. Trasy wiodły do Wodzisławia i Gliwic, skąd otwartymi wagonami kolejowymi więźniowie przewożeni byli do obozów Mauthausen i Buchenwald. Zginęły wówczas tysiące więźniów. Wielu spośród tych, którzy przeżyli marsze, poniosło śmierć w obozach w głębi Rzeszy.

W kompleksie Auschwitz hitlerowcy pozostawili około 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów. 27 stycznia 1945 roku wyzwolili ich żołnierze Armii Czerwonej.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studenci upamiętnili rocznicę marszów śmierci więźniów Auschwitz. Wspierała ich macierzysta uczelnia - Strefa Edukacji

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto